
- This event has passed.
Pyhäjärvi-instituutti OKRA Maatalousnäyttelyssä
2.7.2025 | 09:00 - 5.7.2025 | 17:00

Yksi Suomen suurimmista maatalousnäyttelyistä kokoaa Oripäähän tuhannet messukävijät, sadat näytteilleasettajat ja oikean maatalousnäyttelyn tunnelman. Tule tutustumaan toimintaamme maatalouden ja ruokaketjun teemojen parissa!
Pyhäjärvi-instituutti on mukana koko tapahtuman ajan omalla osastollaan D 4. Osastolla esittelemme ajankohtaista toimintaamme ja kehittämistoimiamme seuraavien aiheiden parissa:
- Rypsi ja rapsi, RypsiRapsi-foorumi
- Peruna, PETLA-ohjelma
- Sika ja broileri
- Kasvinsuojelu
- Vesitalous
Tervetuloa tutustumaan muun muassa säätösalaojakaivoon ja kokeelliseen tutkimustyöhömme pienten katekokeidemme äärellä! Asiantuntijamme kertovat sinulle lisää toiminnastamme juuri nyt.
Olemme myös mukana Monimuotoinen maaseutu -yhteisosastolla D6, jossa voit jututtaa asiantuntijaamme liittyen sertifioidun luonnonlihan tuottamisesta ja myynnin edistämisestä Suomessa. Julkaisimme kesäkuussa tästä aiheesta maa- ja metsätalousministeriön tilaaman selvityksen, johon voi tutustua julkaisuissamme: Selvitys sertifioidun luonnonlaidunlihan tuottamisen ja myynnin edistämisestä Suomessa
Ohjelmalavalla nähdään perjantaina 4.7. klo 11-11:20 ”Miten öljykasvien viljelyvarmuutta voi parantaa?” -ohjelma, jossa mukana Rypsin ja rapsin viljelyvarmuuden ja -määrän lisääminen (VARPSI)-hankkeemme. Tule kuulemaan rypsin ja rapsin viljelyn hyvistä käytännöistä ja kehittämismahdollisuuksista, lavalla mm. viljelijä Lasse Matikainen, joka on tavattavissa myös osastollamme RypsiRapsi-foorumin pisteellä esityksen jälkeen.